Dukan Krep Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Dukan Krep Tarifi ve Malzemeleri

Dukan krep, Dukan diyeti yapan kişilerin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından geliştirilen bu protein ağırlıklı diyet programı, 40 yılı aşkın süredir popülerliğini koruyor. Dukan diyeti, karbonhidratların büyük ölçüde azaltılarak protein ağırlıklı beslenmeyi teşvik eder. Bu diyette kalori hesaplaması yapılmaksızın protein tüketilebilir.

Dukan diyetinin herkes için uygun olup olmadığını öğrenmek için öncelikle denemek gerekmektedir. Çünkü herkesin metabolizması, sevdiği besinler, beslenme şekli ve diyetten beklentisi farklıdır. Örneğin, sağlık koşullarınız nedeniyle hayvansal gıdalar tüketmeniz uygun değilse veya bu tür gıdaları az tüketmeniz gerekiyorsa, Dukan diyeti sizin için uygun olmayabilir. Dukan diyetinde toplam 100 adet besin yer alır ve bunların 68 tanesi hayvansal gıdalardır. Vejetaryenler için Dukan diyetini yapmak imkânsız değildir, fakat uzun süre sadece soya ve tofu tüketmek sıkıcı olabilir.

Bu gibi durumlarda, Dukan krep uygun bir seçenek olarak öne çıkar. Dukan krep sayesinde kolaylıkla beslenmenizi şekillendirebilir ve fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Dukan Krep Malzemeleri

  • 1 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 3 yemek kaşığı yulaf kepeği

Dukan Krep Nasıl Yapılır?

Dukan krep tarifine ilk olarak malzeme listesinde bulunan yumurta, süt ve tuzu bir kase içerisine alarak çırparak başlıyoruz. Çırpılan malzemelerin içerisine 3 yemek kaşığı yulaf kepeği ilave ediyoruz. Karışımın kıvamına bakarak gerekirse 1 yemek kaşığı daha yulaf kepeği ekleyebiliriz. Eğer yeterince koyu kıvamda olmazsa krepin iç kısmı ıslak kalır. Son olarak karışım, kısık ateşte yanmaz tavada pişirilmelidir. Bu malzemelerden 3 tane orta boy krep çıkacaktır. Malzemeleri artırarak daha fazla krep elde etmek isterseniz, krepleri biraz ufak yapmalı ve süt miktarını da artırarak daha yumuşak ve ince krepler elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun!

Yulaf Kepeğinin Faydaları

Dukan krep yapımında neden yulaf kepeği kullanıldığını belirtmek gerekirse, yulaf kepeği içerisindeki besin lifi, hacminin 25 katı kadar su emebilir ve midede yer kaplayarak tokluk hissi oluşturur. Bunun yanı sıra yapışkan bir tutkal gibi, temas eden her besine yapışır. Bu sayede açlığı geciktirir, sindirim ve besinlerin emiliminde geciktirici etki sağlar. Sonuç olarak, Dukan krep tüketerek daha az kalori alımına ve kilo kaybına olanak sağlamış olursunuz.

Yulaf kepeğinin bir başka özelliği de içerisindeki besin lifinin dışkıyı yumuşatmaya ve bağırsaklardan geçişini rahatlatmaya yardımcı olmasıdır. Düzenli olarak Dukan krep tüketenlerin bağırsak fonksiyonlarında belirgin bir iyileşme saptanır. Günlük olarak Dukan krep beslenmeye ilave edildiğinde kabızlığı önlemek için çok önemli etkiler oluşturur. Ancak yulaf kepeğiyle birlikte yeterli sıvı alımına da dikkat edilmelidir. Sıvı alımı ne çok fazla ne de az olmalıdır. Yulaf kepeği faydasını sadece bol suyla gösterecektir.

Bu tarif sadece 10 dakikanızı alacaktır. Dukan krep içerisinde yulaf kepeği haricinde farklı kepek ya da un kullanılmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Abdülhafız

12 Temmuz 2024 Cuma

Dukan diyeti yapmayı düşünüyorum ama vejetaryen oldugum için zorluk çeker miyim? Sadece soya ve tofu tüketmek sıkıcı mı olur?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Abdülhafız,

Vejetaryen olarak Dukan diyeti uygulamak biraz zorlayıcı olabilir, çünkü diyetin temelinde protein ağırlıklı beslenme yer alıyor ve bu da genellikle et ve hayvansal ürünlere dayanıyor. Ancak, soya ve tofu gibi bitkisel protein kaynakları ile bu açığı kapatabilirsiniz. Çeşitlilik açısından bakıldığında, sadece soya ve tofu tüketmek zamanla sıkıcı hale gelebilir. Bu nedenle, diyetinize farklı bitkisel protein kaynaklarını da eklemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, baklagiller, kinoa ve tempeh gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çeşitli tarifler deneyerek bu süreci daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dukan Express Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Express Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Seyir Evresi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Seyir Evresi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Tarifleri ve Malzemeleri

Dukan Tarifleri ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Listesi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Listesi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Testi ve Sonuçları

Dukan Diyeti Testi ve Sonuçları