Dukan Diyeti Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Dukan Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti: Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından hazırlanan protein ağırlıklı bir diyet türüdür. Dukan diyeti 40 yıldan fazla süredir vardır. Dukan 2000 yılında Fransa'da 2010 yılında İngiltere'de 2011 yılında ABD'de de kitabı yayınlandıktan sonra ünlenmiştir.

Dukan diyetinde karbonhidratları azaltıp protein ağırlıklı yiyeceklere yer verilmektedir. Dukan diyeti boyunca proteinle beslendikçe kalori hesabı yapmaya gerek olmadığı öne sürülmüştür. Dulan diyeti herkeste işe yaramayabilir. Çünkü her insanın metabolizması aynı şekilde çalışmaz. Fakat dukan diyeti hızlı ve kalıcı kilo vermeyi vaat ediyor. Ama sağlık sorunlarınız var ise hayvansal besinler tüketemiyorsanız bu diyet sizi fazlasıyla zorlayacaktır. Çünkü bu diyette 100 besinden 68 tanesi hayvansal besinlerdir. Beslenme uzmanlarının çoğunluğu ve sağlık bakanlarının da onayıyla da dukan diyeti hızlı ve kalıcı kilo vermeyi onaylamıştır. Dukan diyetinde ilk aşamada görülen ağız kuruluğu, ağız kokusu, halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesine karşı hızlı ve kalıcı kilo vermeyi sağlar ve bu katı kurallara rağmen uygulaması oldukça basittir. Diyete başladığınız hafta 4-5 kg kilo kaybınız olur ve daha sonra size önerilen yiyeceklerden yiyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda 2-3 kilo vermeye devam edersiniz. 4 evreden oluşan bu diyetin 1. Evresi atak yani protein evresidir. 2. Evre seyir evresinde belirli sebzeleri belirli zamanlarda öğünlerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. 3. Evre de artık peynir ve ekmek tüketimine geçebilirsiniz. 4. Evre olan koruma evresinde çok daha az kurallar vardır istediğiniz yiyeceklerinizi tüketebilirsiniz.

Evrelerde tüketilecek besinler

1. Evrede: yağsız sığır eti, dana eti, dil, sakatatlar, balık, kabuklu deniz hayvanları, kümes hayvanları, az yağlı jambon, yumurta, yağsız süt, hindi ve sudur.

2. Evrede: salatalık, mantar, kabak, biber, yeşillikler, nişastasız sebzeler, 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmelidir.

3. Evrede: haftada 1 gün protein diyetine devam fakat diğer 6 gün protein ve sebzeleri karıştırabilirsiniz. Her gün 1 porsiyon meyve tabağı, her gün 2 dilim tam tahıllı ekmek ve 40 gram peynir, makarna ve haftada 2 gün kendinize ödül yemekleri vererek onları tüketebilirsiniz.

4. Evrede: serbestsiniz tabi birkaç kural ile birlikte. Bu evre de 6 gün istediğiniz her şeyi tüketmeye hakkınız var fakat 1 gününüz saf protein olmalı. Yulaf kepeği 3 yemek kaşığına çıkmak şartıyla. Bunlara uyan birçok insan ilk evreden sonra kilo kaybına ulaşmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Krep Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Krep Tarifi ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dukan Ekmeği Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Ekmeği Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Tarifleri ve Malzemeleri

Dukan Tarifleri ve Malzemeleri

Dukan Seyir Evresi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Seyir Evresi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Express Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Express Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Listesi Tarifi ve Malzemeleri

Dukan Diyeti Listesi Tarifi ve Malzemeleri